• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
    

Klimanızın kapasitesinin kullanmak istediğiniz mekana uygun olduğundan emin olun. Kapasitesi mekanın ihtiyacından daha küçük  bir klima verimli soğutma sağlayamayacağından kompresörü sürekli devrede tutmak zorunda kalacak ve enerji sarfiyatı artacaktır.

Kapasitesi mekanın ihtiyacından daha büyük bir klima ise ortamı çok çabuk soğutacak ve kompresörü sık sık kapatıp açacaktır. Bu durum klimanızın enerji sarfiyatını artıracaktır. Klimanın bulunduğu mekan aşırı soğuyacak ve konfor yerine rahatsızlık yaratacaktır.

Daha yüksek kapasiteli klimalar daha yüksek ses seviyesine sahip olduğu için, klima kapasitesine göre daha küçük kalan mekandaki gürültü sizi rahatsız edecektir.

Klima kullandığınız mekanın ısı yalıtımı konforunuzu artırır, enerji sarfiyatınızı düşürür. Bu nedenle mekanın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi izolasyonu önemlidir.

Klima kullanımı sırasında mekanın kapı ve pencerelerinin mutlak suretle kapalı olması gerekmektedir. Kapıların açık tutulması zorunluluk ise (mağaza ve dükkan gibi yerlerde), hava perdesi gibi dışarıdan sıcak hava akımını engelleyici cihazlar kullanılmalıdır.

Güneşin camlardan direkt içeri girdiği saatlerde güneşlik, perdelerin veya panjurların kullanılması, klimanızın enerji sarfiyatının artmasını engeller.

Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu yerlerde, bir tente, gölgelik vb. ile doğrudan gelen güneş ışınlarından korunması enerji sarfiyatınızın artmasını engeller.

Montaj esnasında iç ve dış ünitelerin yerleşim kaidelerine uyulması önemlidir. Özellikle, cihazların hava giriş-çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önlerinde hava akışını engelleyecek etkenlerin olmaması gerekmektedir.

Klimanızın ihtiyaç  duyduğunuz sıcaklık değerinden daha düşük değerlere ayarlanması enerji sarfiyatınızı artırırken, konfor etkisini azaltacaktır. Klimanızı sürekli en düşük ayar sıcaklığı yerine, ihtiyacınıza göre daha yüksek sıcaklık değerlerinde kullanabilirsiniz.

Özellikle yazın soğutma ihtiyacı için tercih edilen klimalardan, artık ısıtma ihtiyacını karşılamak için de faydalanabilirsiniz. Fakat kış mevsimi ortalama sıcaklığı 0°C’nin altında kalan bölgelerde, ünitelerin sık sık defrosta girmesinden ve verim düşmesinden dolayı, klimanızı direkt ısıtma konumunda kullanmanız ekonomik olmayacaktır.

Klimanızın toz tutucu filtrelerinin temizliğini düzenli aralıklarla yapmalısınız. Filtrelerin zaman içinde tıkanması, hava akışını keseceğinden, klimanızdan beklediğiniz performansı almanızı engelleyecektir. Bu durum klimanızı zorlayacağı için, enerji sarfiyatınızın da artmasına sebep olacaktır.

Klima iç ve dış ünitelerinde yer alan ısı değişim elemanlarının temizliği çok önemlidir. Isı değişim elemanlarının kirlenmesi ve/veya tıkanması klimanızın istediğiniz soğutma-ısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla enerji sarfiyatınızın artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimanıza yılda en az bir defa bakım yaptırmanızı öneririz.

Klimanızda programlama özelliğini kullanarak enerji sarfiyatınızı düşürebilirsiniz. Mekanı kullanmadığınız zamanlarda klimanızın kapanmasını ve kullanacağınız zamanlarda yeniden açılmasını sağlayabilirsiniz.

Hava yönlendirme  kanatlarını, mekan içerisinde bulunan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamanızı öneririz.“Doğal rüzgar etkili hava dağılımı”özelliğini kullanmanız, mekan içerisinde daha dengeli bir hava dağılımı sağlamanıza yardım edecektir.

Klimanızı kullandığınız ortamda, üflenen havanın direkt karşısında oturmamaya özen gösterin.

Klimanızı sürekli en düşük ısı değeri ve en yüksek fan hızında çalıştırmak yerine daha yüksek sıcaklık değerlerinde, orta veya düşük fan hızında çalıştırarak, rüzgar etkisini azaltır ve ortamın aşırı soğumasını engellersiniz.

Klimanızın iç ortamdan dışarı veya dış ortamdan içeri aktarılabildiği enerji miktarının harcadığı elektrik enerjisi oranına EER (Enerji verim oranı) yada COP (Performans katsayısı) denir. Bu oranın yüksekliği, klimanızın verimliğini gösterir. Bu oran ne kadar yüksek olursa enerji sarfiyatı o kadar düşük olur. Bu sebeple EER değeri yüksek olan klimaları tercih etmenizi öneririz.

Pratik Bilgiler

Prev Next
Ankastre Fırın Pratik Bilgiler

Ankastre Fırın Pratik Bilgiler

Çarşamba, 01 Ocak 2014 04:17 Hits:32669

Besinlerin pişirilmesinde fırınların iki ana konumu vardır Fırınlama: Rezistans yardımıyla ısıtılan havanın dağılarak besini pişirmesi    Izgara: Üst rezistans ile doğrudan ısı verilerek pişirilmesi

Çamaşır Makinesi Pratik Bilgiler

Çamaşır Makinesi Pratik Bilgiler

Çarşamba, 01 Ocak 2014 04:16 Hits:45185

Yıkanacak giysilerin hazırlanması   • Destek teli, kemer tokası veya metal düğme gibi metal parçalara sahip çamaşırlar makineye hasar verir. Metal parçaları çıkarın ya da çamaşırları çamaşır torbası veya bir yastık kılıfına...

Elektrikli Süpürge Pratik Bilgiler

Elektrikli Süpürge Pratik Bilgiler

Çarşamba, 01 Ocak 2014 04:18 Hits:17389

Süpürgenizin Çalışma Prensibi Kağıt Filtre: Tozlu hava kirlerle birlikte kağıt filtreye çekilir. Kağıt filtreler havayı geçiren, tozuysa tutan özelliğe sahiptir. Ancak bazı gözle görülmeyen tozları tutamazlar.

Klima Pratik Bilgiler

Klima Pratik Bilgiler

Çarşamba, 01 Ocak 2014 04:17 Hits:5318

Klimanızın kapasitesinin kullanmak istediğiniz mekana uygun olduğundan emin olun. Kapasitesi mekanın ihtiyacından daha küçük  bir klima verimli soğutma sağlayamayacağından kompresörü sürekli devrede tutmak zorunda kalacak ve enerji sarfiyatı artacaktır.

Mutlu Müşteriler

Acil olarak çamaşır makinasına ihtiyacım vardı. Aldemir A.Ş.'ye uğradım. İlgili arkadaşlar çok yardımcı oldular. Onca tip makina arasında bana ve evime en uygun olanı seçmemi ve seçtiğim çamaşır makinasının aynı gün evimde kurulmasını sağladılar. Tüm Aldemir A.Ş. çalışanlarına sonsuz teşekkürler..
 
Ayşegül Sabuncu - Öğretmen

 
 

Bültenimize ABONE OLUN!

Yenilikleri öğrenmek için...